PROGRAMA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

Sizi Arayalım


WING TSUN


Sije Maya Johnson

Sije Maya Johnson, Amerikalı bir Wing Tsun eğitmenidir. İstanbul’da bulunduğu süre boyunca, Kadınlar Öz Savunma ve Wing Tsun Dövüş Sanatı konularında grup dersler ve birebir özel dersler vermektedir. Bunun yanı sıra, kurumsal firmalara özel oluşturduğu atölye ve seminerlerde eğitmenlik yapmaktadır. Kadınlara, göçmenlere ve ihityacı olan diğer kişilere eğitim veren yardım kuruluşlarıyla birlikte çalışmaktadır ve öz savunma eğitimlerini yaygınlaştırmak adına çalışmalar yapmaktadır.

Wing Tsun Öz Savunma (www.wingtsunlive.org)

Tekme, yumruk, diz/dirsek, tutma/atma ve yerde mücadale unsurlarını tamamını içeren 5 mesafeli – 4 boyutlu (genişlik-yükseklik-derinlik-zaman) olarak uygulanan Wing Tsun, tekniğe değil prensibe dayalı bir dövüş sistemidir. Genel olarak 4 adet dövüş prensibi ve 4 dört adet güç prensibi olmak üzere toplam 8 adet prensip üzerine kurulmuştur.

Wing Tsun Öz Savunma, vuruşlar ile tutma ve burkma (grappling) içeren yakın dövüş üzerine uzmanlaşmış, prensip temelli ve oldukça etkili bir dövüş sanatıdır. Wing Tsun, dövüş “tekniklerine” odaklanmaz; bunun yerine dövüş ve güç prensiplerine, beş mesafe kavramına ve dört boyut uygulamalarına odaklanır. Dünyanın her yerine yayılan ve altmıştan fazla ülkede öğretilen Wing Tsun, silahsız öz savunma konusunda en iyi dövüş sanatlarından biri olarak kabul edilmektedir.

Sije Maya Johnson

1 TG, Wing Tjun / Women’s Self Defense Instructor

Sije Maya Johnson is an American Wing Tsun instructor currently residing in Istanbul. During her time here, she gives group lessons and one-on-one private instruction in Women’s Self Defense and Wing Tjun Kung Fu. Together with Sifu Buğra Ünalmış, they created the ‘Kadınlar Öz Savunma program’, an empowerment based self defense program for women in Turkey. That project expanded into ‘Öz Savunma Haktır’ offering empowerment based self defense to women, immigrants and charitable organizations who provide education to other people who are in need. As general coordinator of Body & Mind Cultivation Association, it is a continuation of  these efforts that she teaches and continues to further her own education as well, happily with the IWKA.

 

She current offers group lessons in Kadıköy, Suadiye and Cihangir for Women’s Only Empowerment Based Self Defense Class and IWKA Wing Tjun.

 

IWKA Wing Tjun (zihinbedenenerji.com, wingtjunturkey.com, kadinlarozsavunma.com)

The IWKA Wing Tjun system is self-defense in its most efficient and consistent form. Your own physical strength or prior abilities need not be the decisive factor in a threatening situation.

The young or physically weak are always the first targets of aggressors. However, ANY person without major physical disabilities can gain self-confidence and a level of fitness which will increase their self-defense abilities by 500%.

 

Wing Tjun training will teach you to direct the force of an attack against the attacker, i.e. to ‘borrow’ the energy of the attacker, ‘charging up’ one’s own body and then effortlessly redirecting the energy back against its source. The Wing Tjun system is one of the very few self-defense systems that prepare you for every phase of a fight, using feet, fists, elbows and knees. Instead of retreating, a Wing Tjun student will advance and glue themselves to their assailant, rendering them unable to continue their attack. This proximity, combined with well-defined movements, will force the attacker into a helpless position.

Advanced Wing Tjun students turn into an instant nightmare for any aggressor.